wielkość tekstu:

Akcja Polacy Rodakom

2013-02-02 16:36

Wicekonsul Jolanta Rabiak o Akcji Polacy Rodakom

Na łamach lutowego wydania "Naszego Miasta Lublin" ukazał się właśnie wywiad z Panią Jolantą Rabiak Wicekonsul z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, który przeprowadził Pan Jerzy Jędrzejek.

"NASZE PYTANIA: Jolanta Rabiak, wicekonsul, 
II sekretarz Konsulatu Generalnego RP we Lwowie

Łzy rodaków

  • W jakim celu przybywa pani konsul do Lublina?

- Pracuję od 2011 r. w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Od razu uczestniczyłam w finale akcji zapoczątkowanej przez pana senatora Stanisława Gogacza, kontynuowanej od wielu lat. Z niezwykłym wzruszeniem i estymą odwiedzam Lublin, gdzie zrodziła się ta akcja wysyłania paczek do Polaków mieszkających na Ukrainie, głównie dla dzieci i ludzi żyjących w ubóstwie. Uczestniczę z nieukrywanym wzruszeniem w oficjalnym, symbolicznym przejmowaniu i załadowywaniu darów na przygotowane samochody. Jestem wdzięczna panu senatorowi, że zaprosił mnie na taką uroczystość do Lublina.

  • Jak zapisała się w pani pamięci poprzednia akcja?

- Akcja jest precyzyjnie przygotowana dzięki zaangażowanym i ofiarnym sponsorom, mieszkańcom Lublina, Świdnika i innych miast. Imponująca jest liczba niemal jednakowo przygotowanych paczek. W tym roku z Lublina wyjechało ich 1600, a ze Świdnika 300. Listy tych, do których mają dotrzeć sporządzają miejscowi proboszczowie i siostry zakonne na Ukrainie. Oni doskonale znają sytuacje bytowe odbiorców, ubóstwo w jakim żyją tam Polacy.

  • Jak pani postrzega tę akcję?

- Z prawdziwą przyjemnością i wzruszeniem. Jestem bardzo szczęśliwa z możliwości osobistego uczestnictwa i obecności w tej niesamowitej akcji, Pan senator Gogacz potrafi wzorcowo przyciągnąć wiele osób, nie tylko swoim sercem. Kiedy z takim zapałem zaprasza, to trudno mu odmówić. Z roku na rok coraz więcej osób może być obdarowana. To oczywiście za sprawą wzrastającej liczby darczyńców w Macierzy. Za to składam wszystkim staropolskie Bóg zapłać, w imieniu obdarowywanych Polaków na Ukrainie.

  • W jakiej scenerii odbywa się przekazywanie tych paczek?

- Kiedy Polacy dowiedzą się, że paczki są w drodze, to oblegają swoje kościoły, czekają godzinami, bez względu na srogość zimy. Pokonują zaspy śnieżne. Modlą się i śpiewają dziękczynne pieśni. Kiedy odbierają paczki, to widać łzy u wszystkich. Okazują wdzięczność, że pamiętają o nich rodacy w Macierzy, że oprócz zabawek, książek, maskotek, jest biały opłatek, że tym samym dociera do nich w tej postaci cząstka Polski. Całują, zwłaszcza dzieci, opłatek. Tych łez nie zapomnę do końca życia.

  • Dziękuję za rozmowę.

 Jerzy Jędrzejek"

 

Powyższy tekst pochodzi ze strony: http://www.nml.pl/

Internetowe wydanie gazety: http://www.nml.pl/wyd/gazeta.pdf

 

 

powrót
Debaty publiczne

Podsumowanie debaty z dnia 14.07.2012

W sobotniej debacie publicznej pt. „Lubelszczyzna nie zgadza się na prywatyzację Zakładów Azotowych Puławy” zorganizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza oraz Komisję Międzyzakładową NSZZ Solidarność Zakładów Azotowych Puławy S.A. uczestniczyło ponad 100 osób.

Debata Publiczna w spr. prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy

Senator RP Stanisław Gogacz oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Zakładów Azotowych Puławy S.A. zapraszają na DEBATĘ PUBLICZNĄ pt. „LUBELSZCZYZNA NIE ZGADZA SIĘ NA PRYWATYZACJĘ ZAKŁADÓW AZOTOWYCH PUŁAWY”

© 2008 - 2019 | stanislawgogacz.pl
grafika multimedia eventplating