wielkość tekstu:

Aktualności

2013-06-11 14:23

80 lat Rezerwatu Jata i Topór

Dnia 9 czerwca 2013 roku Senator Stanisław Gogacz uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę powstania rezerwatów przyrody Jata i Topór, a także 40 rocznicy utworzenia Nadleśnictwa Łuków.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się przy Osadzie Jata 1 mszą polową w intencji ojczystej przyrody oraz pracowników Nadleśnictwa Łuków. Po okolicznościowych przemówieniach grupa rekonstrukcji historycznej przedstawiła inscenizację historycznej potyczki partyzanckiej z 14 IX 1939r. oraz z 9 VII 1944r. Część artystyczna oraz wystawa sprzętu wojskowego miały miejsce w Żdżarach na „Ranczu pod bocianami".
Rezerwat Jata  jest jednym z najstarszych rezerwatów w Europie. Rezerwat ten znajduje się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim, na północno-zachodnim skraju Równiny Łukowskiej, w Lasach Łukowskich. Powierzchnia ścisłego rezerwatu to 335 ha.  Przedmiotem ochrony jest w nim jodła pospolita. Formalnie rezerwat został powołany dnia 21 marca 1933 roku decyzją Ministra Leśnictwa. Po upadku powstania styczniowego w rezerwacie ukrywał się ksiądz Stanisław Brzóska. W latach 1942-1945 na terenie rezerwatu znajdowały się 3 obozy partyzanckie.
 
Reportaż Czesławy Borowik "Majestat Jaty" w Radiu Lublin kliknij TUTAJ
powrót
Debaty publiczne

Podsumowanie debaty z dnia 14.07.2012

W sobotniej debacie publicznej pt. „Lubelszczyzna nie zgadza się na prywatyzację Zakładów Azotowych Puławy” zorganizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza oraz Komisję Międzyzakładową NSZZ Solidarność Zakładów Azotowych Puławy S.A. uczestniczyło ponad 100 osób.

Debata Publiczna w spr. prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy

Senator RP Stanisław Gogacz oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Zakładów Azotowych Puławy S.A. zapraszają na DEBATĘ PUBLICZNĄ pt. „LUBELSZCZYZNA NIE ZGADZA SIĘ NA PRYWATYZACJĘ ZAKŁADÓW AZOTOWYCH PUŁAWY”

Podsumowanie debaty z dnia 16.02.2011

W środowej debacie publicznej pt. „Tak dla Komendy Regionalnej Bazy Logistycznej w Stawach jako jednej z czterech struktur logistycznych Sił Zbrojnych RP”...

Debata Publiczna w spr. Komendy Reg. Bazy Logistycznej w Stawach - 16.02.2011

Senator RP Stanisław Gogacz oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wojska przy Jednostce Wojskowej Nr 4824 Stawy zapraszają na DEBATĘ PUBLICZNĄ...

Podsumowanie debaty z dnia 29.12.2010

Zorganizowana przez Senatora Stanisława Gogacza debata publiczna pt."Nie likwidacji Kliniki Stomatologicznej w Lublinie" zakończyła się przyjęciem poniżej zaprezentowanego stanowiska.

Debata Publiczna w spr. obrony Kliniki Stomatologicznej - 29.12.2010

Senator RP Stanisław Gogacz oraz pracownicy służby zdrowia wraz z pacjentami i mieszkańcami Lubelszczyzny zapraszają na DEBATĘ PUBLICZNĄ - NIE LIKWIDACJI KLINIKI STOMATOLOGICZNEJ W LUBLINIE -

© 2008 - 2018 | stanislawgogacz.pl

Fotograf Warszawa

grafika multimedia eventplating